Ambulance pro děti a dorost

Moravský Žižkov, Velké Bílovice a Podivín

zdravotnické zařízení MUDr. Zbyněk Mucha s.r.o.

klasická medicína bílých šamanů, homeopatie,
laktační poradenství, EAV metoda, ušní akupunktura,
terapie dle Dr. R.R. Rifa

ORDINACE RANNÍHO SLUNCE, LÉČÍ LÁSKOU A ÚSMĚVEM

Tisk

Aromaterapie

 

Aromaterapie je velmi stará metoda využívání rostlin k ochraně, upevnění a obnovení zdraví. Skrývá v sobě moudrost přírody a stejně jako homeopatie sahá hluboko do minulosti uplynulých tisíciletí. Arometerapií můžeme nejen léčit, ale co je důležitější, i mnoha potížím a nemocem předcházet. Má své nezastupitelné místo i v dětském lékařství. Vždyť i u malých dětí může kouzlo přirozených vůní přírody pomoci zabránit nemoci, obnovit či upevnit jejich zdraví.

Základem aromaterapie je užívání vysoce kvalitních a čistých biologicky aktivních rostlinných látek neobsahujících chemické příměsi. Mezi základní prostředky patří čerstvé nebo suché rostliny, nálevy z aromatických rostlin, tinktury, rostlinné extrakty a zejména éterické oleje (EO). Ty tvoří významnou část vonných rostlin, někteří odborníci je označují jako základní nositele vůně v přírodě.

Účinnost EO je dána jeho kvalitou- musí být čistá a přírodní. Pokud chceme, aby EO opravdu fungovaly tak jak mají, musíme být obezřetní při jejich výběru a koupi. Vedle čistých přírodních olejů se vyrábí i oleje syntetické, které nejenže nepomáhají a neúčinkují, ale naopak mohou pokožce i uškodit. V případě jejich použití u dětí to platí dvojnásob. Kvalitní EO má být vyroben z certifikovaných surovin zabezpečujících jeho kvalitu. Údaje o sběru, způsobu pěstování, druhu a oblasti odkud suroviny pochází- všechny tyto informace máte právo požadovat od výrobce. A nedejte se zlákat nízkou cenou, neboť podezřele nízká cena je spíše důkazem použití syntetických přídavků než kvalitních surovin.

Proto je dobré se při nákupu EO spoléhat na renomované společnosti. Na našem trhu jsou zastoupeny různé firmy, záleží na každého vkusu, která z nich jej osloví. U nás doma máme letité zkušenosti s aromaterapií pana Karla Hádka, jehož výrobky splňují tu nejvyšší kvalitu a jejich účinky máme odzkoušené nejen na sobě, ale s úspěchem je aplikujeme i na naše dcery od jejich narození. Absolvovala jsem jeho semináře aromaterapie, v mnohém mě oslovily a dodnes z nich čerpám při výběru éterických olejů či výrobě vlastních . Velmi inspirativní jsou i jeho semináře aromaterapie, kde se dozvíte nejen o účincích EO, ale i to, jakým způsobem si můžete vytvořit vlastní směsi, krémy nebo oleje. Protože kouzlo aromaterapie spočívá právě v její nepřeberné variabilitě a mnoha možnostech použití. Ale mějme na paměti, že i při výběru musíme postupovat individuálně. Co voní jednomu, nemusí vyhovovat druhému a více neznamená lépe. A pozor, malé děti mají citlivější čich.

 Následující éterické oleje jsou vhodné k prevenci, při nachlazení, rýmě a viróze:

Eukalyptus ( u malých dětí se doporučuje jemnější Eukalyptus citronový) -podporuje prokrvení, snižuje horečku, uvolňuje křeče a hleny, harmonizuje, podporuje imunitu, vhodný při nachlazení, kašli, rýmě

Badyán-pomáhá při astmatu, působí proti křečím hladkého svalstva, harmonizuje, uklidňuje

Čajovník-antiseptický, posiluje obranyschopnost organismu, na nemoci horních cest dýchacích

Mateřídouška-využívá se při astmatu, bronchitidě, nachlazení, posiluje imunitní systém

Tymián-aktivuje imunitní systém, pomáhá při zánětech v krku a dýchacích cest¨

Borovice-uvolňuje dutiny, odhleňuje, použití u kašle, astmatu, k posílení imunity

Levandule-zklidňuje, regeneruje, přináší klidný spánek, použití při astmatu, alergii, kašli

Citron, grep, mandarinka-pro svou vůni oblíbené zejména u dětí - podporují dýchání, čistí vzduch, dodávají optimismus,vhodné do směsí

Olej ze smrkového jehličí-usnadňuje vykašlávání, má pozitivní vliv na dýchací systém při nachlazení

 

při RÝMĚ se doporučují  tyto EO:majoránka, borovice,mateřídouška, saturejka- 1 kapku EO můžeme přidat do speciálního oleje naošetření  nosní sliznice a následně kápnout jednu kapku do každé nosní dírky (výborné i jako prevence)

SUCHÝ DRÁŽDIVÝ KAŠEL-vhodné jsou EO s protikřečovými a broncholytickými účinky –rozšiřujícími průdušky:yzop, cypřiš, smrk, cedr, eukalyptus,anýz, fenykl, bergamot, heřmánek

VLHKÝ KAŠEL-potřebujeme podpořit odkašlávání-volíme EO, které ředí hlen a napomáhají uvolňování:borovice, smrk,eukalyptus, kadidlovník, jedle, máta, santal a fenykl

CHŘIPKA „chladného typu“-slabost, malátnost, bolesti hlavy, svalů, třesavka,  zimnice, studené nohy, kýchání a čirý hlen. V tomto případě jsou vhodné prohřívací a vysušující EO-eukalyptus, tymián, čajovník, zázvor, majoránka, borovice

CHŘIPKA „horkého typu“ –vyšší teplota až horečka, silná žízeň a pocení, bolesti v krku, hustý hlen. Zde jsou potřeba EU vysušující a zchlazující-eukalyptus citronový, šalvěj muškátová, řebříček, citron, bergamot, levandule

 

Způsoby užití EO a doporučené dávkování:

Aromalampa:

6měsíců až 1 rok – 1 kapka do misky s vodou

1 až 3 roky - 1-2 kapky

3 až15 let - 2-5 kapky

nad 15 let- 4-8 kapky

Dávkování závisí i na druhu éterického oleje, u citrusových olejů by mělo být dávkování nižší.

Kromě aromalampy můžeme EO nakapat na kapesník nebo vatu, položit na topení a nechat volně odpařovat,  kápnout EO do odpařovače, dětem na oblíbenou plyšovou hračku, na polštáře nebo 1 kapku na límec k individuálnímu vdechování.

Masáže:

U nachlazení a kašle se při masáži zaměříme především na oblast hrudníku a zad, které potíráme masážní směsí. Pro zvýšení účinku překryjeme ošetřená místa potravinářskou folií a necháme cca 20-30 minut účinkovat. Při laryngitidě můžeme aplikovat i na krk. U dětí se osvědčila i současná masáž chodidel a nártů, která celkově posiluje a harmonizuje organismus. Doporučené dávkování podle věku dítěte:

do 6 měsíců se EO k masážím nedoporučují, vhodné pouze rostlinné oleje-mandlový, sezamový…

6 měsíců -1 rok – 1 lžíce nosného oleje + 1 kapka esence

1-3 roky – 1,5 lžíce nosného oleje + 1-3 kapky esence
3-15 let – 2-3 lžíce nosného oleje + 2-6 kapek esence 

nad 15 let – asi 3 lžíce nosného oleje + 3-10 kapek esence

nosné oleje vhodné pro děti: mandlový, olej z meruňkových pecek nebo sezamový

U nachlazení se dá s úspěchem použít k masáži hrudníku tato směs: eukalyptus citronový (6-7dílů), borovice (2-3díly), mateřídouška (1díl)

 

Koupele:

Do 6 týdnů můžeme koupat dítě ve vodě, kam přidáme pár kapek citronu

Do 1 roku používat spíše speciální koupelové směsi určené k těmto účelům

1 rok – 1 kapka na 1O litrů vody

1-5 let – 2 kapky na každých 10 litrů vody

5-10 let – 3-5 kapek do koupele

10-14 let – 5-8 kapek do koupele

Jelikož EO nejsou rozpustné ve vodě, je vhodné je rozmíchat v asi 100 ml plnotučného mléka nebo smetany a nalít do proudu vody. Teplota koupele nemá být příliš vysoká, jinak bude tělo vylučovat a ne přijímat.

 

Imunitu výborně posiluje Eleutheroccoc (čertův kořen, sibiřský ženšen) –jedná se o rostlinu, která příznivě působí na regeneraci orgánů a tkání. Osvědčuje se proti množení virů zodpovědných za nemoci dýchacích cest i při chřipkách. Je účinný i při rekonvalescenci a po infekčních chorobách. Z drceného kořene se připravuje čaj, vyrábí se i extrakt, který se užívá ve formě kapek.

Dávkování je individuální záležitostí, u dospělého člověka je doporučeno 15-30 kapek 3x denně, u dětí se počítá jedna kapka na 4 kg váhy dítěte, užívá se 3xdenně. K posílení imunity se tato kůra podává nejlépe od podzimu po dobu 1 měsíce. Po této kůře dochází k dvojnásobnému až trojnásobnému posílení imunity.

V případě dotazu se klidně ozvěte, pokud budeme vědět, rádi poradíme.


Kontakt: Mgr. Jitka Muchová

email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oznámení

Ve čtvrtek 27.9. 2018 MUDr. MUCHA neordinuje. Zastupuje MUDr. Herudková na zdravotním středisku ve V.Bílovicích od 8,00-10,00 hod.

 

Vážení rodiče a pacienti,

rádi bychom vás upozornili, že z důvodu návaznosti ordinační doby v jednotlivých ambulancích můžeme přijímat poslední pacienty k ošetření nejpozději 15 minut před koncem ordinační doby.

Dále Vás prosíme, nevstupujte s nemocnými dětmi v době poradny, budou ošetřeny po ukončení poradny.


Je nám líto, ale z kapacitních důvodů a pro zachování kvality služeb dočasně nepřijímáme nové pacienty (mimo obvod Podivín,V.Bílovice,M.Žižkov).  Totéž platí i pro  vyšetření EAV.

Děkujeme za pochopení.

 

Mapa Podivín

Mapa Moravský Žižkov

Mapa Velké Bílovice